Zarządzanie cukrzycą typu 2

55-letnia kobieta z cukrzycą typu 2, otyłością i nadciśnieniem tętniczym jest pod twoją opieką przez ostatnie 2 lata. Nie ma historii mikroalbuminurii, retinopatii lub neuropatii. Nigdy nie miała zdarzenia sercowo-naczyniowego i nie zgłaszała żadnych objawów kardiologicznych.
W przeszłości z powodzeniem schudła (od 5 do 12 kg) na różnych dietach, ale za każdym razem odzyskała całą utraconą wagę. Próbuje chodzić 30 minut każdego dnia. Monitoruje poziom glukozy na czczo trzy razy w tygodniu za pomocą osobistego glukometru, a jej poziom glikemii na czczo na czczo mieści się w przedziale od 110 do 140 mg na decylitr (6,1 i 7,8 mmol / l). Otrzymywała metforminę (1000 mg dwa razy na dobę) i glipizyd (10 mg dwa razy na dobę).
Ma nadciśnienie, które jest leczone hydrochlorotiazydem (25 mg dziennie) i lizynoprylem (20 mg na dobę). Bierze aspirynę (81 mg na dobę) i symwastatynę (20 mg na dobę). Zauważa, że konsekwentnie bierze leki.
Ma rodzinną historię chorób sercowo-naczyniowych z wczesnym udarem. W badaniu fizykalnym wskaźnik masy ciała (waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) wynosi 31. Jej ciśnienie krwi wynosi 128/78 mm Hg. Ogólna ocena, w tym badania kardiologiczne, brzuszne i neurologiczne, jest prawidłowa.
Jej stężenie hemoglobiny glikowanej wynosi 8,1%, a jej kreatynina 0,9 mg na decylitr (80 mmol na litr). Nie ma mikroalbuminurii, a badania czynności wątroby są prawidłowe. Szuka porady na temat radzenia sobie z cukrzycą.
Możliwości leczenia
Jakiego rodzaju leczenie byłoby dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Wyróżniono trzy opcje, a każdy jest chroniony w krótkim eseju przez eksperta w zakresie leczenia cukrzycy typu 2; przeczytaj eseje, a następnie oddaj swój głos.
Leczenie Opcja 1: Dodaj Pioglitazon Leczenie Opcja 2: Dodaj Neutralną Insulinę Protaminową Hagedorn (NPH) przed BedtimeTreatment Opcja 3: Dodaj Exenatide dwa razy dziennie Pobierz Komentarze czytelników (PDF)
Opcja leczenia Opcja leczenia 2 Opcja leczenia 3
Opcja leczenia
Dodaj Pioglitazon
Ronald B. Goldberg, MD
Ta winieta przedstawia kluczową decyzję terapeutyczną, z którą mierzy się większość lekarzy podczas leczenia cukrzycy typu 2: mianowicie, jak przyspieszyć leczenie u pacjentów, u których poziom glikowanej hemoglobiny pozostaje powyżej wartości docelowej pomimo podwójnej doustnej terapii przeciwhiperglikemicznej, takiej jak metformina i glipizyd, jak w tym przypadku. cierpliwy. Leki takie jak pioglitazon mogą opóźnić prawie nieuniknioną konieczność rozpoczęcia stosowania insuliny u takich pacjentów. Ponadto pacjenci otrzymujący tiazolidynodion, którzy później potrzebują insuliny, mogą mieć lepszą odpowiedź na leczenie niż ci, którzy nie otrzymują tiazolidynodionu. Nie ma jednak danych porównawczych, aby określić, jakie powinno być optymalne leczenie, gdy pacjent nie reaguje na podwójną terapię doustną. Uważam, że dodanie pioglitazonu jest racjonalnym kolejnym krokiem.
W kilku krótkoterminowych badaniach oceniano wpływ leczenia tiazolidynodionem jako leczenie uzupełniające u pacjentów z podwyższonymi wartościami hemoglobiny glikowanej, którzy przyjmują już maksymalne dawki metforminy i sulfonylomocznika.
[patrz też: telfexo 180 mg, przeglądarka skierowań nfz, anapran neo ]

Powiązane tematy z artykułem: anapran neo przeglądarka skierowań nfz telfexo 180 mg